piątek, 20 kwietnia 2012

‎"Nacionalni Park Plitvička Jezera"


"Nacionalni Park Plitvička Jezera". Chyba zabrakło mi nieco zieleni... a ta w Chorwacji jest najbardziej soczysta. ;) 
Mostek miedzy wodospadami jest najczęściej fotografowanym miejscem w parku... mam i ja... ;) , codziennie tysiące turystów przemieszczają się wyznaczonymi szlakami. Do dyspozycji- kilka tras, uzależnionych: od czasu, którym dysponujemy a także umiejętności i kondycji w odbywaniu kilkugodzinnego marszu ... na całe szczęście w większości z góry... ;)
Pierwszym punktem każdej wyprawy jest wyjazd specjalną kolejką na szczyt gdzie rozpoczynamy wędrówkę. Park leży ok 140 kilometrów od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną w Górach Dynarskich. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych- tworzących liczne rozlewiska i wodospady. Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, są to głównie dwie rzeki: Crna rijeka i Bijela rijeka. Różnica wysokości w parku wynosi około 156 m. Po drodze możemy zwiedzać także jaskinie: największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów. Jeden z parkowych wodospadów - Veliki Slap - jest najwyższym w Chorwacji 78 m.
Polecam ;) 

Ps. Kurcze zapomniałem..."Nacionalni Park Plitvička Jezera"- rezerwatem w 1928r. parkiem narodowym w 1949r. natomiast w 1979 r. zostaje wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. ;)