niedziela, 10 czerwca 2012

Pelješac - mapa i westchnienie ;)Pelješac - moje ulubione miejsce w Chorwacji... Dalmacja, Adriatyk, Góry Dynarskie, wielki mur w miejscowości Ston, Saliny... cała masa miłych miejsc. W zasadzie - gdyby zabrano mi możliwość odwiedzania Dalmacji i kontaktu z ludźmi stałbym się zdecydowanie uboższy... są w Chorwacji miejsca, które przyciągają jak magnes - półwysep zdecydowanie do nich należy!
70 km długości i 3 km (w najszerszym miejscu) szerokości .... podwodne, uroczyska, łąki, wraki - tu i ówdzie ścianki skalne... Powyżej linii wody - tereny raczej skaliste z niewielkimi połaciami ziemi uprawnej - położonej z powodu ukształtowania terenu w miejscach raczej trudno dostępnych ... a jednak.
Winorośl dzięki mikroklimatowi i dużemu nasłonecznieniu jest tak wyjątkowa, że wino z lokalnych winnic sprzedawane jest na pniu. Gatunki takie jak: Dingac, Plavac, Postup Rukatac...znane są na całym świecie !!!
Przeciętnego turystę przyciąga: czystość wody i łagodny klimat. Aby poznać prawdziwą Dalmację trzeba zboczyć ze szlaku, spotkać autochtonów... spędzić trochę czasu ... i wypić leniwie kawę w małym kafic-u.
A może uda się zostać na początek w połowie Dalmatyńcem ;) Znowu rozmarzyłem się o nurkowaniu w Adriatyku przecież: "Kad stavišprst u more, povezan si s cijelim svijetom" - Zanurzając palec w morzu, łączysz się z całym światem. A Jadran wokół Pelješaca jest naprawdę wyjątkowy.... ;)