poniedziałek, 26 marca 2012

Pelješac. Płaskowyż Nakovanj.Moja kochana Dalmacja uchyla kolejny rąbek tajemnicy.... nie dalej jak wczoraj wieczorem czytałem sobie o wykopaliskach w jaskini Spila koło miejscowości Nakovanj. A dziś rano wpadam na newsa... ("Senzacija s Pelješca obišla svijet...")
Kolejne ciekawe wydarzenia medialne podczas dzisiejszego poranka... to chyba jakaś klęska urodzaju... najpierw nurkowanie Pana Camerona teraz znalezisko w Nakovanj.
Zresztą to miejsce już kiedyś polecałem na FB.... wszystkim wybierającym się na wypoczynek do południowej Dalmacji. Wiem, że stanowiska archeologiczne rzadko przykuwają uwagę turystów chyba że jest to : Stonehenge, Rapa Nui czy inny Tutenhamon ... ;) A tak serio: wyprawę polecam - każdemu komu zależy na bliższym poznaniu choć odrobiny historii Dalmacji i półwyspu Pelješac. Płaskowyż Nakovanj jest to wyjątkowe miejsce nie tylko w skali regionu, ale także całej Chorwacji - pierwsze ślady bytności człowieka datowane są tam na kilka tysiącleci przed naszą erą.
Chyba niebawem zamieszczę na ten temat więcej informacji i zdjęć... ;)
 

Link do informacji: http://croatia.hr/pl-PL/Homepage/Aktualnosci/01-mar-2012/Sensacja-z-Peljesca-obiegla-swiat?bmlcMTM2OA%3D%3D